10.3.2017 / Gösterim Sayısı : 419

4.Aksaray Tarım Fuarı Halkın Büyük İlgisiyle Sona Erdi

#Fuar 2017

Nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray'da bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı gerçekleştirilen törenle, 15 Temmuz şehitlerine ithafen 2 Mart Perşembe günü  açıldı.


Gerçekleştirilen fuarda 125 ayrı firma stant açtı. Tarım, hayvancılık ve teknolojileri ürünlerinin yer aldığı fuarda binlerce çiftçi tarım ve hayvancılık teknolojileriyle buluştu. Bu yılki fuar 15 Temmuz şehitlerine ithafen düzenlendi. 4.düzenlenen Tarım fuarının onur konuğu ise 15 Temmuz gecesinin kahraman çiftçisi Hicabi BİTİK oldu. Fuara birçok protokol üyesinin yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Münir Uguz Bakanlıktan bir heyetle açılışa katıldı. Fuarın 2.günü ise Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan fuara katılım sağladı.


Fuarın açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Münir Uğuz , "Tarım milli meselemizdir. Bu yüzden milli tarım projesini geliştirdik. Havza bazlı üretimi destekleme ve hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modelleri üzerine kurduğumuz milli proje ile planlı üretime geçiyoruz. Çiftçi odaklı bu milli projemiz ile arz açığı ya da fazlası tartışmalarına son veriyor, çiftçilerimizin neyi, nerede, ne zaman ektiklerinde ne kadar destek alacaklarını önceden bilmelerini sağlıyoruz. Piyasalardaki fiyat dalgalanmalarının önüne geçerek tarımsal hasılatımızı 150 milyar dolara, tarımsal ihracatımızı ise 140 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Desteklemelerde bürokrasiyi azaltıyoruz. Kapı kapı dolaşmaktan çiftçiyi kurtarıyor, tarımsal işletme danışmanlığını kurduk. Ziraat mühendislerini, veterinerleri tarım bakanlığımızın çalışanlarını çiftçilerimizin ayağına gönderiyoruz. Ertesi gün de Ankara'dan telefonla çiftçimizi arayıp memnun kalıp kalmadığını soruyoruz. Destekleme ödemeleri yılda 2 kez yapılacak. Nisan, mayıs, eylül ve ekim dönemlerinde. Yani çiftçilerimizin en çok paraya ihtiyacı olduğu dönemlerde" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ile birlikte fuarın açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından protokol üyeleri fuarı gezerek firma stantlarını ziyaret etti ve fuar alanında çiftçilerle de görüşerek talepleri aldı. Fuarın en dikkat çekici ürünü ise Aksaray'ın yerli firmalarından Kabay Römorkun ürettiği ve 15 Temmuz gecesi Kazanda hainlerin uçaklarını kaldırmaması için tarlasını yakan çiftçinin o anının temsil edildiği resmin üzerine monte edildiği Römork çekti. Yaklaşık 80000 misafirin konuk olduğu Aksaray Tarım Fuarı 5 Mart Pazar günü sona erdi.


 


''