10.3.2017 / Gösterim Sayısı : 500

‘’Milli Tarım Ruhuna Can Veren Kadınlar’’

#Dünya Kadınlar Günü 2017

Bakanlığımız tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Congresium  ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında ''Bu Toprağın Kadınları Milli Tarım Ruhuyla Buluşuyor'' etkinliği düzenlenmiştir.

Etkinlik Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan, Tarım Bakanımız Faruk Çelik, Milletvekillerimiz,  Bakanlık Yetkilileri ve 81 İl Müdürlüğünden gelen kadın çiftçilerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Etkinlikte; Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan toprağın ve suyun iyi kullanılması gerektiğine dikkat çekerek Milli Tarım projesinin Ülkemiz açısından geleceğin projesi olduğunu ifade etmiştir.

Sayın Bakanımız da Milli Tarım projesinden bilgiler vererek çiftçilerin önemli bir bölümünü kadınların oluşturduğunu işaret ederek, kadın çiftçilerimize desteklemelerde pozitif ayrımcılık yapıldığını ifade etmiştir.

Söz konusu etkinliğe, İlimiz Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliğinin katkılarıyla, Ortaköy, Sarıyahşi, Ağaçören, Gülağaç, Güzelyurt İlçelerimizden, Topakkaya kasabası, Helvadere kasabası, Yeşiltepe kasabası,  Elmacık ve Sapmaz köylerinden 44 kadın çiftçi ve 3 teknik eleman olmak üzere toplam 47 kişi katılım sağlanmıştır.

Çanakkale'den gelen kadın çiftçilerimizin orotoryosu ve halk oyunları ekiplerin çeşitli yörelerin halk oyunlarını sergilemeleri sonrasında, etkinlik Tarım ve Kırsal Kalkınmayı destekleme kurumundan hibe alarak tarım işletmesi kuran 9 girişimci kadına plaket verilmesi ile sonlandırılmıştır.

 

 

''